Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pętla Dobkiewicza

Obszar ten został zagospodarowany latem 2018 r. Projekt wykonano na potrzebę realizacji nasadzeń zastępczych zaleconych za wycięte drzewo. Nasadzenia stanowiły rekompensatę straty w środowisku. Rośliny w liczbie 2 200 szt. dobrano do określonego założenia kolorystycznego, w którym poza różnymi odcieniami zielni miały być widoczne barwy: sino-szara, pomarańczowa i czerwono-bordowa. Wiosną kolory te nie są dominujące, ale w dalszej części sezonu wegetacyjnego efekt został osiągnięty. Podczas realizacji nasadzeń, po długotrwałej suszy istniało ryzyko, że rośliny nie przyjmą się. Jednak wybrane gatunki i odmiany oraz wysoka jakość wykorzystanego do posadzenia materiału roślinnego sprawiło, że obecnie obszar ten jest dekoracyjny.
Wczesną wiosną na pętli rozkwitają rośliny cebulowe. Najpierw pojawiają się krokusy, później żonkile (fot. 1), tulipany botaniczne i szafirki (fot. 2). Ich cebule zostały posadzone w trawie. Aby co roku kwitły obficie, konieczne jest zagwarantowanie cebulom rozwoju oraz zebrania odpowiedniej ilości substancji zapasowych. Następuje to po kwitnieniu roślin. Wówczas ich liście prowadzą intensywną fotosyntezę co zapewnia rozrost cebul i zgromadzenie składników pokarmowych koniecznych roślinom do kwitnienia w następnym roku. Dlatego w obszarze zajmowanym przez rośliny cebulowe koszenie trawy oraz ich liści jest zazwyczaj odciągnięte w czasie i następuje dopiero w czerwcu, kiedy naturalnie one zaschną. Do tego czasu wydawać się może, że miejsca gdzie znajdują się rośliny cebulowe stają się mało dekoracyjne, gdyż wyrasta pomiędzy nimi trawa i rośliny powszechnie uznawane za chwasty. Jednak rośliny te kwitną i stanowią źródło pokarmu dla owadów zapylających, których w obszarach miejskich nie brakuje. W miastach, tak jak w obszarach wiejskich konieczne jest zachowanie bioróżnorodności, co w Sandomierzu jest realizowane. W kwietniu, gdy znacznie już ociepli się, rozkwitną floksy szydlaste i powstanie trójbarwny kobierzec (fot. 3). Ich kwiaty także są chętnie odwiedzane przez owady zapylające.

Dekoracyjne na pętli są trawy zwane niedźwiedzim futrem – kostrzewy sina (fot. 4) i zielona (fot. 5), szczególnie gdy pojawią się na nich kwiatostany (fot. 6). Z krzewów dekoracyjnych z kwiatów znajdują się na pętli biało kwitnąca tawuła nippońska Spiraea nipponica White Carpet 'Gelspir' (fot. 7) i pięciornik Potentilla fruticosa 'Hopley's Orange’ o żółto-pomarańczowych kwiatach (fot. 8). Wyraźne akcenty kolorystyczne dają również czarny bez, odmiana ‘Black Tower’ oraz berberysy: bordowy ‘Admiration’ (fot. 9) i pomarańczowy ‘Orange Ice’ (fot. 10).

Pokrojem krzewów i fakturą liści wyróżniają się płożące irga Dammera o delikatnych białych kwiatach i jałowiec Juniperus horizontalis 'Grey Pearl' (fot. 11) o sinym zabarwieniu liści, a także wzniesione suchodrzew chiński Lonicera pilatea (fot. 12) i trzmielina o zielono-białych liściach.

Całość dopełniają barwne gazony w kolorystyce obranej w założeniu (sino-szary, zielony i pomarańczowy) obsadzane kwiatami sezonowymi w barwnych kompozycjach (fot. 13) oraz pnącze przy słupie znajdującym się na środku zieleńca – milin amerykański Campsis radicans o kwiatach barwy pomarańczowej (fot. 14). 

W trakcie zakładania zieleńca cały obszar przeznaczony do obsadzenia pokryty został brązową agrotkaniną, której zadaniem było i nadal jest ograniczenie wyrastania chwastów oraz roślin konkurencyjnych dla ozdobnych. Jednak z uwagi na otwartą przestrzeń wiatr niszczył tkaninę i wiosną 2019 r. większa część jej powierzchni została obciążona ozdobnym grysem (fot. 15). Grys i agrotkanina zapewniają dostęp wody opadowej do gleby, w której rosną krzewy.

W bieżącym roku, co było pierwotnym założeniem, rośliny powinny całkowicie zakryć agrotkaninę. Z uwagi na ich charakter wzrostu, niewielkie wymagania dotyczące cięcia i pielęgnacji, wysoką zimotrwałość oraz odporność na aerozol solny, przez kolejne lata powinny gwarantować wysoką estetykę tego uczęszczanego obszaru, tym bardziej, że dobrane gatunki i odmiany kwitną w różnych okresach roku lub wyróżniają się intensywnym zabarwieniem liści co w kontrastowych zestawieniach jest wyraźnie wyeksponowane.

 

Wersja XML