Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

XVIII Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych

Mieszkańcy Sandomierza oraz całego powiatu uczcili w sobotę 23 kwietnia powstańców styczniowych. Na trasie Słupcza - Sandomierz odbył się XVIII marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych. Marsz jako doroczna inicjatywa ma na celu oddanie hołdu poległym 8 lutego 1863 roku w bitwie pod Słupczą – „Puławiakom” – walecznym studentom. Po wybuchu powstania młodzież studiująca w instytucie w Puławach niemal w całości poszła walczyć w niepodległościowym zrywie. W bitwie pod Słupczą zginęło 66 powstańców. Starcie zakończyło się rozbiciem ich oddziału.

Po 2-letniej przerwie związanej z epidemią, marsz ponownie ruszył z możliwością uczestnictwa wszystkich chętnych. Ostatnio brali w nim udział głównie członkowie Związku Strzeleckiego, który jest organizatorem tego wydarzenia wraz z Urzędem Gminy w Dwikozach.

Uroczyste rozpoczęcie marszu odbyło się na placu szkolnym w Słupczy. Wymarsz stamtąd nastąpił o godzinie 11. Uczestnicy marszu odwiedzili miejsca pamięci – zapalili znicze w miejscu bitwy pod Słupczą, na zbiorowej mogile w Górach Wysokich oraz przy pomniku w Dwikozach. Marsz Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych zakończył się w Sandomierzu, przy Bramie Opatowskiej, gdzie uroczyście przywitano wszystkich uczestników marszu. Na początku głos zabrał Komendant Marszu Tomasz Jamróz-Piłsudski, który podziękował uczestnikom marszu za udział. Następnie głos zabrał Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza, który wspomniał o losach powstania styczniowego, o bohaterstwie uczestników tego powstania i o epizodzie powstańczym z udziałem Puławiaków w Sandomierzu. Następnie odbyło się złożenie wiązanek w historycznym miejscu walki powstańców styczniowych przez Janusza Stasiaka Burmistrza Sandomierza oraz Marka Kwitka Posła na Sejm RP z oddziałami rosyjskimi przy Bramie Opatowskiej.

Organizatorem marszu była Jednostka Strzelecka 2018 w Sandomierzu im. 2 Pułku Piechoty Legionów AK oraz Urząd Gminy w Dwikozach.
 

 

Wersja XML