Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ucho igielne

Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym jest ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza.

Obie nazwy są wymienne: Ucho Igielne ze względu na kształt furty przypominające ucho igły – zwężone na dole i rozszerzające się ku górze, natomiast nazwa z członem dominikańska odnosi się do faktu, iż dawniej było to miejsce ułatwiające komunikację pomiędzy braćmi z dwóch klasztorów dominikańskich – tego wewnątrz murów obronnych i tego poza nimi. Umożliwiało też ucieczkę czy też ukrycie się w murach miasta. Odmiennie od czterech bram wjazdowych, wąskie, ze względów bezpieczeństwa.

Samo Ucho Igielne jest jedynie fragmentem istniejących niegdyś murów obronnych Sandomierza; łączyło się z krenelażem i gankiem. Taka konstrukcja ułatwiała skuteczną ochronę miasta.

To jedno z najbardziej charakterystycznych i kojarzonych z Sandomierzem miejsc. Stanowi punkt wypadowy do wąwozów: świętojakubskiego i Królowej Jadwigi.

Ucho Igielne stanowi niezwykle urokliwe miejsce do fotografii. Pamiątkowe zdjęcia robią nowożeńcy, zakochani, znajomi. Jest opowieść, mówiąca o tym, że czasami Ucho Igielne lubi zamknąć się, szczególnie wtedy, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu.

Ucho Igielne znajduje się przy ulicy Zamkowej. To jedna z bocznych ulic, odchodząca z rogu Rynku Starego Miasta. Po drodze z Rynku idąc w stronę Ucha Igielnego mijamy galerię autorską krzemienia pasiastego pana Cezarego Łutowicza. Warto odwiedzić to magiczne miejsce i kupić bryłkę krzemienia, który jest kamieniem optymizmu.

 

 

Wersja XML