Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Otwarcie pierwszej Jadłodzielni w Sandomierzu

W dniu 21 grudnia 2021r. przed budynkiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu przy ulicy Juliusza Słowackiego 17a odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej sandomierskiej Jadłodzielni. W wydarzeniu z ramienia samorządu wzięli udział Janusz Stasiak zastępca burmistrza oraz Aneta Przyłucka sekretarz miasta. Uroczystego otwarcia Jadłodzielni dokonali przedstawiciele miasta wraz z dyrekcją i pracownikami OPS oraz sponsorami, którzy włączyli się w zakup urządzenia. Do akcji przyłączył się także pierwszy przedsiębiorca z branży gastronomicznej, przekazując do Jadłodzielni dania gotowe i ciasta.

Dyrektor i  pracownicy sandomierskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyszli z inicjatywą stworzenia miejsca do dzielenia się posiłkiem, gdzie ludzie mogą zostawiać żywność, którą mają w nadmiarze a także częstować się tym, co pozostawili inni w myśl zasady foodsharing. Jest to inicjatywa skierowana do wszystkich mieszkańców Sandomierza gdyż z produktów znajdujących się w Jadłodzielni będzie mógł skorzystać każdy potrzebujący, bez względu na status społeczny.

Poprzez szeroką akcję promocyjną Ośrodek Pomocy Społecznej będzie zachęcać nie tylko osoby prywatne, lecz także właścicieli lokali gastronomicznych, sklepów jak i  producentów do oddawania żywności, gdyż produkty pozostające w nadmiarze lub z kończącym się terminem ważności, mogą posłużyć innym do przygotowania wartościowego posiłku.

W Jadłodzielni można zostawić produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia „należy spożyć do”, wyroby własne np. zupa, ciasto, pasteryzowane przetwory domowe typu dżemy, starannie
i szczelnie zapakowane z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania. Produkty zapakowane fabrycznie typu konserwy, mleko, sery, jogurty, produkty suche, pieczywo, warzywa i owoce. Nie mogą to być produkty napoczęte, nadpsute, które mają nietypowy zapach lub kolor, są nadgniłe lub zawierają surowe mięso lub jajka.

Z serca dziękujemy za dofinansowanie zakupu lodówki - Jadłodzielni firmom: JAP Janusz Poński, Bankowi Spółdzielczemu w Sandomierzu oraz przedsiębiorstwu KWASEK.

Dziękujemy także właścicielom Hotelu Sarmata za pierwsze dania, które trafiły do lodówki, dzięki przygotowaniu ich przez zaplecze gastronomiczne przedsiębiorstwa.

 

 

Wersja XML