Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Spacer ze św. Mikołajem - w poszukiwaniu magii świąt

Świąteczny klimat zawitał do Sandomierza w ubiegły weekend. Sobota 11 grudnia upłynęła najmłodszym mieszkańcom naszego miasta na spacerze ze Świętym Mikołajem. Dzieci miały okazję odwiedzić ciekawe miejsca na mapie miasta, gdzie czekały na nich różne aktywności.

Podczas niezwykłego spaceru uczestników po płycie Starego Miasta, Święty Mikołaj opowiadał o sandomierskich zabytkach. Mikołaj posiadał wielką wiedzę o mieście i chętnie się nią dzielił. Cała akcja była przygotowana dzięki zaangażowaniu Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu, Sandomierskiego Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Sandomierzu!

 Pierwszym punktem wyprawy w poszukiwaniu magii świąt był Ratusz i atrakcja pt. „Pierniczkowa zabawa”, gdzie dbając o kultywację tradycji i wprowadzając się w świąteczny klimat dzieci mogły uczestniczyć w szczególnej lekcji pieczenia i ozdabiania tradycyjnych pierniczków, czego dopilnowały Panie: Anna Jeżowska, Beata Głowacka oraz Bożena Lipiec z Centrum Informacji Turystycznej.

Następnie świąteczny pochód zawitał do Restauracji „Widnokrąg” na „Świąteczne czytanie na dywanie”, czyli spotkanie mające na celu „krzewienie” czytelnictwa – dzieci w przytulnym i świątecznym otoczeniu, wraz ze Świętym Mikołajem i znakomitą Panią Anitą Woźniak z Wydawnictwa PA poznały przygody Pani Mróweczki. Literatura dziecięca plus piękne wnętrza Widnokręgu stanowiły połączenie idealne.

Kolejnym punktem świątecznego spaceru był kościół św. Jakuba i atrakcja pt. „Którędy do Betlejem?”, podczas której niezastąpiony Ojciec Tytus przedstawił uczestnikom obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, zarówno te znane od lat, jak również zapomniane i aktualnie nie praktykowane.

W Muzeum Diecezjalnym na dzieci czekały „Obrazy o Bożym Narodzeniu”, czyli obrazy tematycznie związane ze Świętami Bożego Narodzenia dostępne w sandomierskim muzeum, jak również mogły poddać się dyskusji na ich temat wraz z siostrą Sylwią. Ten muzealny akcent był doskonałym zwieńczeniem spaceru.

Przez cały sobotni dzień dodatkowym urozmaiceniem była Kawiarenka Pani Mikołajkowej, gdzie każdy gość odwiedzający Mikołajkową Wioskę mógł napić się zimowej herbatki według ściśle tajnej receptury Babci Mikołajkowej. Na fanów słodkości czekała również gorąca czekolada. Było radośnie i zabawnie, trochę literacko i trochę naukowo, a czasami nawet poważnie i wzniośle!

Na koniec nie obyło się bez prezentów, które Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza wraz z Mikołajem wręczył grupom kończącym spacer. W wydarzeniu wzięło udział prawie 70 dzieci. Zainteresowanych było znacznie więcej, jednak względy epidemiologiczne spowodowały, że ilość miejsc była ograniczona.

 

 

 

Wersja XML