Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu

Europejskie Dni Dziedzictwa

w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu

 

Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji.

Smaki dziedzictwa kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa.
 

Centrum wydarzenia zatytułowanego w tym roku "Smaki dziedzictwa" stanowi postać wielkiego botanika i medyka polskiego Renesansu kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa.

Kanonik sandomierski Marcin z Urzędowa w swoim dziele „Herbarz polski” wydanym w 1595 r. opisał  około 400 gatunków roślin leczniczych. Był to pierwszy oryginalny polski zielnik, oparty na badaniach terenowych, m. in. w ziemi sandomierskiej. W tym dziele oprócz właściwości leczniczych i występowania roślin autor zawarł również subiektywne opisy smaków wielu z nich. Jest to nierozpoznane dotąd dziedzictwo polskiej kultury medycznej i kulinarnej. Przykładem jest smak lukrecji, którego Marcinowy opis posłużył do sformułowania nazwy wydarzenia EDD: Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji. Warto dodać, że Marcin z Urzędowa lukrecję uprawiał w swoim sandomierskim ogrodzie. W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane rośliny oraz ich owoce, nasiona i korzenie o charakterystycznym smaku, rzadko wykorzystywane w polskiej kuchni i medycynie, lecz znane przez naszych przodków co najmniej od XVI wieku. Są to pospolicie występujące: orzechy pinii, kasztan jadalny, morwa czarna, muszkatołowiec korzenny, ruta, lukrecja, anyż, fenkuł włoski, lucerna, hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, cykoria, czy kurkuma. Uczestnicy wezmą udział w ich degustacji. Do prezentacji roślin i ich smaków posłużą rośliny rosnące w Ogrodzie Marcina z Urzędowa zrekonstruowanym przy Domu Długosza.

Współpraca: Anna Suchecka, uczestniczka Szkoły Doktorskiej Nauk   Humanistycznych UMCS w Lublinie.

data:  19 września 2021 r. (niedziela), w godzinach od 14 do 16.30

Spotykamy się w Ogrodzie Kanonika Marcina z Urzędowa

https://edd.nid.pl/wydarzenia/lukrecja-slodziuchna-bardziej-niz-w-kapadocji-smaki-dziedzictwa-kanonika-sandomierskiego-marcina/

Wersja XML