Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„Lato w mieście 2021” w placówkach SCK - podsumowanie

W Sandomierskim Centrum Kultury podczas akcji „Lato w mieście” prowadzone były wakacyjne zajęcia dla dzieci z terenu Gminy Sandomierz. Każdy mógł wziąć udział w swoich ulubionych zajęciach spróbować czegoś innego, odkryć w sobie nowe talenty i umiejętności. Uczestnicy letnich spotkań brali udział m.in. w zajęciach tanecznych, fotograficznych, plastycznych i muzycznych.

W Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej, w dniach 28.06-04.07.2021 r. odbyły się „Letnie Warsztaty Taneczne z Pedagogami Tańca”. Po raz kolejny uczestnicy zajęć FT Paradox z Sandomierza mogli rozwijać swoją pasję pod okiem Natalii Madejczyk, Doroty Koprowskiej, Bartka Woszczyńskiego i Piotra Jeznacha. Szeroki wachlarz możliwości został zaprezentowany w trakcie tych warsztatów. Odbyła się piękna i ciężka podróż po stylach tanecznych i najnowszych trendach panujących w tańcu. Około 20 tancerek FT Paradox wzbogaciło się w wiedzę z technik tańca współczesnego, contemporary, modern jazz, jazz. Każdy pedagog podsumował swoją pracę w produkcji krótkiej choreografii. Dodatkowo młode tancerki z FT Paradox brały udział w warsztatach tanecznych pn. „Użyteczna Wiedza Taneczna” prowadzonych w dniach 07-29.07.2021 r. przez choreografa i trenera Monikę Magdę. Spotkania miały na celu:

- zaznajomić młodsze grupy i ugruntować wiedzę w grupach starszych o języku używanym w świecie tańca i określeniami tanecznymi, tj.: demi plie, grande plie, obroty chaine w prawą i w lewą stronę, battment tandu we wszystkich kierunkach, battment jete, pirouette, passe, develope, releve, pas de bourree. Ćwiczenia były połączone w kombinacje i praktykowane przy drążku;

- pracę nad wzmocnieniem i uelastycznieniem ciała tancerza. Zestaw ćwiczeń siłowych na mięśnie brzucha, pośladków, grzbietu, nóg oraz streching indywidualny i w parach;

- przygotowanie fragmentów trzech choreografii.

Dla pasjonatów zajęć plastycznych OPAK przygotował cykl spotkań pn. „Wakacje z plastyką” dla dzieci 6-9 lat i 10+ prowadzone przez instruktor Anetę Walas oraz zajęcia popołudniowe „Kraina kolorów” dla dzieci 5-8 lat, „Szalone pędzle” dla dzieci 9-11 lat oraz warsztaty plastyczne dla młodzieży prowadzone przez instruktora Marcina Wąsika. Podczas zajęć uczestnicy rozwijali zdolności plastyczne wykonując prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik. Podczas cyklu spotkań pn. „Wakacje z plastyką” starsze dzieci tworzyły metodą decoupage własne skarbonki, zakładki do książek, ozdobne organizery czy kartki okolicznościowe. Natomiast młodsze dzieci wykonały kolorowe prace 3D „Zwierzątka Zoo”, „Papierowy bukiet” czy „Egzotyczne ptaszki”.

W pierwszej połowie sierpnia OPAK miał przyjemność gościć swoich programach ekipę z Parku Robotów wraz z małymi uczestnikami. Były to profesjonalne i bardzo kreatywnie przygotowane półkolonie z urozmaiconym programem zajęć. Dzieci pod okiem doświadczonych instruktorek poszerzały swoją wiedzę z różnych obszarów – a wszystko to podczas świetnej zabawy, od której trudno było się oderwać.

W Porcie Kultury oraz OPAK stali uczestnicy nauki gry na gitarze mogli podszlifować swój warsztat muzyczny również podczas wakacji. Zajęcia w formie spotkań indywidualnych prowadzone przez instruktora Rafała Panka odbywały się raz w tygodniu. Dzięki takiej formie, tok zajęć jest dostosowany do uczestników potrzeb i możliwości. Port Kultury zaproponował również zajęcia z gry na perkusji prowadzone przez instruktora Leszka Dziarka oraz zajęcia z gry na instrumentach klawiszowych pod okiem instruktora Marcina Maziarza.

Jednak sale Portu Kultury wypełniły się pięknymi dźwiękami nie tylko za sprawą zajęć instrumentalnych. Instruktorka Martyna Puszka-Maziarz przeprowadziła również warsztaty wokalne, na których młodzi miłośnicy tej sztuki mogli podszkolić się w dziedzinie ćwiczeń oddechowych, emisji głosu, czy interpretacji piosenki. Niektórzy z nich wystąpili później na wydarzeniu pod nazwą „Dożynki miejskie 2021”.

W Porcie Kultury odbyły się również zajęcia taneczne Formacji Dance Mania, które przeprowadzone zostały przez zdolną tancerkę Weronikę Maruszak. Grupa pracowała między innymi nad koordynacją oraz pamięcią ruchową, rozciągnięciem ciała, poczuciem rytmu i pokonaniem nieśmiałości – wszystko to przy dźwiękach radosnej muzyki. Były to zajęcia aktywne, dynamiczne oraz pełne fantastycznej zabawy.

Instruktor Patryk Goszczyński, który przez cały rok prowadzi zajęcia fotograficzne w Porcie Kultury, również przygotował wakacyjne warsztaty. Odbywały się one zarówno on-line (teoria), jak i w plenerze (praktyka). Uczestnicy spędzili czas na poznawaniu tajników udanego obrazu fotograficznego, obsługi sprzętu, podstaw obróbki fotografii cyfrowej, przygotowania fotografii do publikacji w social-media'ch itp. Podczas spacerów adepci fotografii zobaczyli wiele pięknych miejsc, które uwiecznione zostały na niemal profesjonalnych fotografiach.

W świetlicy Dworek Koćmierzów przygotowaliśmy ciekawą i różnorodną ofertę zajęć rekreacyjnych i kreatywnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie! Kontynuowane były także zajęcia ze stałego programu, tj. zajęcia plastyczne i rękodzieło, zajęcia muzyczne i kulinarne. Pomimo sezonu wyjazdowego, ukształtowała się grupa stałych i aktywnych uczestników, którzy z niecierpliwością oczekiwali kolejnych spotkań.

Największym zainteresowaniem cieszyły się następujące zajęcia kreatywne:

- Nowe życie starych ubrań (lipiec): uczestnicy poznali dwa różne, ale inspirujące sposoby na odświeżenie kolorów i stylu swoich starych, nudnych ubrań dzięki dwóm metodom farbowania: poprzez zagotowanie z użyciem naturalnych i ekologicznych barwników w postaci warzyw oraz farbowanie z wykorzystaniem z profesjonalnych barwników chemicznych do barwienia tekstyliów. Efekty przeszły najśmielsze wyobrażenia!

- Eksperymenty z nauką (sierpień): jaka chemia „wybucha” między jajkiem a octem? Czy tylko z tapioki możemy zrobić pyszne kulki do bubble tea? Jak to jest możliwe, aby masa, która powstała z połączenia wody i skrobi ziemniaczanej zachowywała się jak ciecz i ciało stałe jednocześnie? Na te właśnie pytania odpowiedzieliśmy sobie w trakcie zajęć. Każdy z uczestników miał możliwość osobiście przeprowadzić eksperyment i obserwować poszczególne jego etapy. Było dużo zaskoczenia i radości. Udało nam się także potwierdzić tezę, że nauka jest obecna w naszym życiu na każdym kroku i wcale nie jest taka straszna.

- Mydlarnia Koćmierzów (sierpień): te zajęcia okazały się absolutnym hitem wakacji! Uczestnicy nie spodziewali się, jak proste w wykonaniu jest autorskie i ekologiczne mydło! Największym problemem okazał się wybór kształtu mydełek i dodatków (aromatu, koloru, składników peelingujących/pielęgnujących/dekoracyjnych), ponieważ możliwości było nieskończenie wiele, a kreatywność i wyobraźnia działały na najwyższych obrotach. Nieskończony był również zachwyt uczestników nad gotowymi produktami. Wyrób mydełek był bezpieczny pod każdym względem – korzystaliśmy ze sprawdzonych i certyfikowanych dodatków i baz mydlarskich, ekologicznych i bez drażniących substancji (np. SLS, SLES).

Z entuzjazmem przyjęto także zajęcia rekreacyjne Świetlicowy Klub Siatkarski (ŚKS). Jak wielokrotnie podkreślali uczestnicy, brakowało tego typu zajęć ruchowych w dotychczasowej ofercie Dworku, dlatego z tym większą ochotą skorzystali z tej propozycji. Młodzi amatorzy siatkówki spotykali się dwa razy w tygodniu, aby aktywnie i towarzysko spędzić popołudnie. Dla niektórych uczestników była to szansa na doskonalenie swoich umiejętności w swobodnej atmosferze, bez stresu i presji.

Okres wakacyjny nie sprzyjał czytaniu książek oraz dyskusjom na ich temat, stąd zainteresowanie Wakacyjnym Klubem Książki było znikome, zarówno wśród starszych, jak i młodszych. Jednak idea wspólnego czytania z pewnością powróci w innych propozycjach świetlicy Dworek Koćmierzów na nowy rok szkolny 2021/2022.

Na zakończenie wakacji, jako wisienka na torcie, na wszystkich uczestników wakacyjnych zajęć „Lato w mieście 2021” czekała Nocka Spana. W tę jedną jedyną noc w roku dzieciaki mogą nocować w świetlicy i spędzać czas na wszystkim, co jest „super” i wiąże się z zabawą – były więc zabawy ruchowe i zgadywanki (tzw. czółko: jeden z graczy na czole ma przyczepioną karteczkę z nazwą zawodu, jaki „wykonuje” i musi go odgadnąć, zadając pozostałym uczestnikom pytania z możliwą odpowiedzią na TAK lub NIE), gry karciane i planszowe, mnóstwo kolorowanek, rozmowy, dyskusje, śmiechy, śpiewy, żarty i wygłupy oraz spektakularna bitwa na poduszki. Znalazła się też chwila na sen, niczym nie zmącony i głęboki.

Uczestnicy wakacyjnych zajęć Sandomierskiego Centrum Kultury pod nazwą „Lato w mieście 2021” mieli okazję twórczo spędzić wolny czas, poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a przy tym dobrze się bawić. Przyjazna atmosfera sprzyjała powstawaniu więzi w grupie, wyzwalała radość tworzenia oraz pobudzała wiarę we własne możliwości. Dziękujemy wszystkim za tak aktywny udział i już teraz zapraszamy do uczestnictwa w akcji „Zima w mieście 2022”!

 

 

Wersja XML