Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

SPACER "HISTORIA NA SZKLE MALOWANA"

"Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej..."

Historyczny spacer pt. "Historia na szkle malowana" to wyjątkowy i nietypowy spacer po Sandomierzu. Podczas niego możesz podziwiać szklane tafle ze zdjęciami starych sandomierskich konstrukcji i ulic. Zaprezentowane są miejsca i budynki, których już nie ma albo na przestrzeni lat ich wygląd bardzo się zmienił – na szklanym obrazie zobaczysz ich pierwotną wersję. Atrakcja nawiązuje do dawnej tradycji przemysłu szklarskiego w Sandomierzu, a wykonaniem tablic zajęła się firma NSG Group, właściciel marki Pilkington – zakład produkujący szkło dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego, który funkcjonuje w Sandomierzu już od wielu dekad. Odwiedź Królewskie Miasto i sprawdź naszą propozycję połączenia szkła z nutką historii !

UMS_7975.jpeg

Start spaceru: Sandomierz, ul. Zamkowa/Parking

Najciekawsze atrakcje:

 1. Muzeum Okręgowe – Zamek Królewski, wzniesiony w XIV w. na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Zamek zbudowano na miejscu pierwotnej warowni istniejącej na wzgórzu co najmniej od X w.
 2. Podwale Górne – Podwale znajduje się pomiędzy Wzgórzem Staromiejskim, a Zamkowym. W jej okolicy znajduje się deptak, na którym postawiono replikę armaty oraz kwietniki w koszach z kamieniami, jakimi w przeszłości osłaniano budynki przed ostrzałem. Jest to nawiązanie do przeznaczenia tego terenu w przeszłości, jako stanowiska artyleryjskiego.
 3. Szklana Galeria Sztuki Widnokrąg – Szklany pawilon przy kazimierzowskim murze obronnym jest miejscem ekspozycji sztuki oraz pełni funkcję pomieszczenia konferencyjnego. We wnętrzach szklanej części kamienicy - Galerii Sztuki Widnokrąg odbywają się m.in. spotkania autorskie, wystawy sztuki, koncerty, konferencje prasowe, itp. Dodatkowo można zatrzymać się w tutejszej restauracji na lunch.
 4. Ratusz Sandomierski – Jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Rozbudowany w XV w. uzyskał plan wydłużonego prostokąta, natomiast w XVI w. został zwieńczony attyką. Na początku XVII w. przybudowano od zachodu wieżę.
 5. Budynek Urzędu Miasta – Budynek, który jest pozostałością klasztoru Dominikanów (drugich) z XV-XVIII w. Klasztor stał przy nieistniejącym już kościele św. Marii Magdaleny - zniszczonym w 1809 roku. Na placu przed budynkiem zaznaczony jest rzut fundamentów gotyckiego kościoła. Obecnie budynek zajmuje Urząd Miejski w Sandomierzu.
 6. Dom Długosza – Zbudowany w 1476r. Dom Długosza jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego.

Zobacz trasę w Traseo

Sprawdź trasę i przygotuj się na późniejsze niezapomniane wrażenia !


spacer_szklany-B2.jpeg

Wersja XML