Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

SZLAK WINIARSKI

Pośród urokliwych wzniesień i dolin wyżyny sandomierskiej znajdują się winnice zrzeszone w Sandomierskim Stowarzyszeniu Winiarzy. Ich bogata nuta aromatów i smaków zadowoli każdego miłośnika wina. To właśnie specyficzny sandomierski mikroklimat oraz wyjątkowa lessowa ziemia sprzyjają uprawie winorośli, czego efektem są liczne nagrody dla lokalnych winiarzy na międzynarodowych konkursach. Jednak zaproponowane winnice to nie tylko winorośl i winiarnie, w których odbywają się degustacje. To także miejsca, gdzie możesz zatrzymać się na dłużej, odpocząć, zrelaksować się. Gwarantujemy, że widok zachodu słońca na tle sandomierskiej winnicy na długo pozostanie w Twojej pamięci !

Brak opisu obrazka

Start spaceru: Złota 161, 27-650 Samborzec

Atrakcje:

 1. WINNICA NAD JAREM – Winnica o powierzchni 1ha, która od 2009 r. góruje na południowym stoku z przepięknym widokiem na dolinę Koprzywianki i Wisły. Jako druga w regionie winnica, która rozpoczęła sprzedaż swoich win w 2013 roku, została doceniona przez koneserów i ekspertów winiarskich w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Degustacjom wina często towarzyszy deska serów lokalnych, swojska wędlina i ciasto domowe.
 2. WINNICA ŚW. JAKUBA – Winnica została założona przez dominikanów w Sandomierzu, niedługo po założeniu klasztoru św. Jakuba, po 1226 r. Była to pierwsza winnica w Ziemi Sandomierskiej, która zapoczątkowała w tym regionie rozkwit uprawy winorośli, w stylu włoskim. Początkowo wytwarzała wino dla własnych potrzeb liturgicznych, następnie otrzymała certyfikat książęcy na produkcję i sprzedaż wina w całej Europie. Obecnie istnieje możliwość oprowadzenia połączona z degustacją win produkowanych z własnych zbiorów. Z winnicy rozpościera się piękny widok na Zamek oraz na panoramę Starego Miasta.
 3. WINNICA Z GÓR PIEPRZOWYCH – Młoda winnica założona w 2015 roku. Lessowa gleba i łupki stwarzają idealne warunki pod uprawę winorośli. Pierwsze wino powstało w 2017 roku, jednak już od początku zbierało pozytywne opinie. Winnica wśród lessowych jarów spoglądająca na Wisłę z wysokości Gór Pieprzowych. Miejsce gościnne, ze wspaniałymi widokami oraz możliwością degustacji oraz mini-lekcji historii o lokalnych terenach.
 4. WINNICA NADWIŚLAŃSKA – Winnica powstała w maju 2017 r. w Górach Pieprzowych. Południowo-zachodnie nachylenie, wysokość 160-190 m n.p.m. i lessowa gleba na łupkach stanowią bardzo dobre warunki dla winnicy. Na obszarze 1ha znalazło się 6 odmian winorośli. Białe – Chardonnay, Riesling, Johanniter, Hibernal oraz czerwone – Cabernet Cortis i Regent. Teren winnicy sąsiaduje z ciekawym krajobrazowo i przyrodniczo obszarem Natura 2000 oraz Rezerwatem Przyrody Góry Pieprzowe. Etykiety butelek z winnicy zdobią występujące w okolicy ptaki, a ich łacińskie nazwy są inspiracją dla nazw win.
 5. WINNICA SANDOMIERSKA – Pagórki poprzecinane wąwozami, odkryte formy piaskowca czy często znajdowane na tym terenie skamieliny – to wszystko możesz zobaczyć w sąsiedztwie Winnicy Sandomierskiej. Jeśli lubisz piesze lub rowerowe przejażdżki, tutaj czeka na Ciebie wiele przyrodniczo i krajobrazowo ciekawych miejsc. Atrakcją jest tu również trasa questingowa „Śladami Benedyktynek”, której celem jest rozwiązanie zagadek logicznych, historycznych i terenowych, po to by na końcu podróży odkryć ukryty skarb.

Zobacz trasę w Traseo

Sprawdź trasę i przygotuj się na późniejsze niezapomniane wrażenia !


Brak opisu obrazka

Wersja XML