Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

,,Słoneczka” poznają historię swojego miasta

Przedszkole Samorządowe nr 7 w Sandomierzu już od 18 lat jest organizatorem między-przedszkolnego konkursu wiedzy o Sandomierzu dla przedszkolaków. Każdego roku konkurs przybierał inne formy by propagować wśród najmłodszych dziedzictwo pokoleń. Na przestrzeni lat zmieniał formę od typowo-scenicznego, poprzez turniej rycerski aż po jarmarczno-kuglarski w nastroju średniowiecznej zabawy. Podniosłości prowadzonego konkursu dodawało zawsze miejsce, w którym się odbywał zaczynając od Domu Katolickiego, aż po Zamek Kazimierzowski. Corocznie uczestniczyły w nim przedszkolaki z najstarszych grup wiekowych z sandomierskich przedszkoli. Tegoroczny musiał przybrać zupełnie inny charakter z powodu ograniczeń wirusem Covid 19.

Realizując zagadnienia w zakresie poznawania tradycji małej ojczyzny musieliśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo naszych wychowanków. Piesze wycieczki realizowane śladami Królowej Jadwigi i Króla Kazimierza odbywały się tylko w miejsca gdzie mogliśmy zapewnić wymagany dystans społeczny. Naoczne poznawanie Starego Miasta stało się w tym okresie niemożliwe. Wycieczki odbywały się tylko online i za pośrednictwem platform edukacyjnych. Zastanawialiśmy się nad tym jak najlepiej przekazać wiedzę na temat naszych największych zabytków. A skoro przedszkolaki nie mogły wychodzić na Stare Miasto postanowiliśmy Stare Miasto przenieść na teren naszego przedszkola. I tak w grupie ,,Słoneczek” zaczęły się zajęcia i zabawy rekonstruujące rynek i jego największe zabytki.

Dzieci poznawały na bieżąco związane z nimi legendy, historię i cechy charakterystyczne wybranych obiektów, zmieniających się na przestrzeni wieków. I tak z pudełek od herbaty powstawały kamieniczki, które utworzyły Rynek Starego Miasta. W centralnym jego punkcie stanął mini Ratusz o, którego ścianę swój rower opiera serialowy Ojciec Mateusz - wyrysowany samodzielnie przez jednego z przedszkolaków. Kartonowymi uliczkami przechadzają się mali turyści ilustrowani przez dzieci własnymi wizerunkami. Z pudeł po sprzętach AGD powstała: Brama Opatowska, Zamek Królewski oraz Ratusz w wersji XXL. Prace trwały kilka dni a dzieci ciągle domagały się tworzenia nowych obiektów historycznych. Niezmordowanie przystępowały do wykonywania coraz to nowych elementów i ozdobników architektonicznych. Małymi kroczkami, w małych zespołach, w cieniu historii odbywała się nasza przygoda i odmienna metoda poznawania historii naszego miasta.

I tak forma tegorocznego konkursu przybrała charakter wystawy prac plastycznych dla najstarszych grup wiekowych z Przedszkola Samorządowego nr 7. Wykonane prace wyeksponowane zostaną od 7 czerwca bieżącego roku przed budynkiem przedszkola. Smaczku wystawionych ,,mini dzieł” dodadzą fotorelacje zamieszczone z kolejnych etapów tworzenia prac przez dzieci.         

Wrażeń i emocji nie było końca. Radość i duma z własnoręcznie wykonanych zabytków i możliwość dzielenia się nimi z najbliższymi była najlepszą nagrodą dla małych architektów.

 

 

Wersja XML