Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ćma bukszpanowa szkodnik, który atakuje polskie zieleńce i skwery

Szkodnik ten pojawił się po raz pierwszy w Sandomierzu jesienią 2019 r. W ub.r. jego populacja nie była wysoka. Z uwagi na brak środka zarejestrowanego w Polsce do zwalczania ćmy bukszpanowej przez użytkowników nieprofesjonalnych oraz ograniczenia dotyczące używania na terenie miast środków ochrony roślin (art. 36 Ustawy o środkach ochrony roślin oraz Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 1 z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2018-2022) zabiegi chemiczne w celu zwalczania szkodnika w obszarach miast nie mogły być wykonywane. Ograniczenia dotyczące używania środków ochrony roślin w przestrzeni publicznej wynikają z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludziom. Pewne możliwości stwarzają preparaty zawierające bakterię np. Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348. Ich użycie jest jednak możliwe i pozwala osiągnąć wysoką skuteczność na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, najlepiej stadia L1 i L2.

Ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów. Ptaki nie znają tej gąsienicy i nie zwracają  na nią uwagi. Słowem nie stanowi ona składnika ich diety.

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) jest gatunkiem motyla z rodziny wachlarzykowatych (Crambidae), który stał się Europie i także w Polsce gatunkiem inwazyjnym z uwagi na dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się oraz dokonywane szkody nasadzeniach wszystkich gatunków bukszpanów. Owad pochodzi z Azji. W Europie został stwierdzony w 2007 roku w południowej części  Niemiec oraz Holandii, gdzie przywędrował wraz z materiałem roślinnym. Dość szybko znalazł się także w Polsce, gdyż jak wiele szkodników granice państw nie obowiązują go. Każdego roku zwiększa się jego populacja i zasięg występowania. W ciągu roku (od kwietnia do października) ma dwa lub trzy pokolenia, co jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Samica składa jaja po kilkadziesiąt na liściach bukszpanu. Gąsienice od wyklucia się z jaj do przepoczwarczenia żerują na liściach i dokonują gołożerów. Są bardzo żarłoczne. Uszkadzają także korę, co przyspiesza zamieranie krzewów bukszpanu. Na terenie miasta Sandomierza, zarówno w przestrzeni publicznej jak i w ogrodach prywatnych bukszpan jest rośliną popularną z uwagi na zwarty pokrój, możliwość formowania zgodnie z potrzebami, w tym w żywopłoty oraz zimozielone liście. Obecnie praktycznie wszystkie krzewy są zasiedlone przez szkodnika, część z nich już całkowicie zamarło.

JPEGIMG_20210517_101002.jpeg (1,85MB)
JPEGIMG_20210528_131208.jpeg (1,14MB)
 

Wersja XML