Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIŻUTERII AUTORSKIEJ KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU

  Już po raz trzeci w Sandomierzu wokół krzemienia pasiastego spotkali się artyści i projektanci. Poprzednio, w roku 20011 i 2013,Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu był centralnym punktem.

  Na posiedzeniu jury, 19 czerwca 2015 roku w Sandomierzu poddano ocenie 44 prace nadesłane przez 31 autorów. Doceniając różnorodność spojrzenia na sztukę złotniczą, zastosowanie krzemienia pasiastego w biżuterii i szerokie pole interpretacji tematu , jury postanowiło nie dyskwalifikować żadnej z nich. Jury w składzie:

- Prof. Andrzej Szadkowski , przewodniczący jury – artysta plastyk, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat nagrody w II edycji konkursu;

- Barbara Dzioba – historyk, kustosz Działu Sztuki Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim;

- Bożena Ewa Wódz – historyk sztuki, twórczyni i kurator jednej w świecie kolacji muzealnej dzieł sztuki złotniczej z krzemieniem pasiastym;

- Józefa Buczek w mieniu Katarzyny Pisarczyk dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu

- Sylwia Rybacka – dyrektor Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej

- dr Jarosław Kolec – artysta plastyk, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat pierwszej nagrody w I edycji konkursu

- Cezary Łutowicz – projektant biżuterii, mistrz złotnictwa, od 1972 roku propagator krzemienia pasiastego w biżuterii, członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych od 1993 roku;

- Marek Nowaczyk – historyk sztuki, projektant biżuterii, twórca i wieloletni komisarz cyklu konkursów sztuki złotniczej w Legnicy;

- Marcin Tymiński – projektant biżuterii, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych

Przyznało następujące nagrody główne:

   Pierwsza Nagroda Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, ufundowana przez Burmistrza Sandomierza – dla Andrzeja Wilka za doskonałą harmonię form krzemienia pasiastego i konstrukcji architektonicznej pierścienia z nowatorskim zastosowaniem tytanu. Wzór logiki, estetyki i użyteczności oraz perfekcja wykonania.

   Druga Nagroda „Wielkiego Krzemienia” Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza – dla Pawła Galewskiego i Wojciecha Rygało. Koncepcja artystyczna jest oparta na luźno umieszczonej kuli z krzemienia pasiastego w ażurowej kulistej przestrzeni pierścienia. Wymienność krzemienia otwiera koncepcję aktywnego designu. Seryjność pozwoli na indywidualizowanie kolejnych dzieł.

   Trzecia Nagroda „Otwartego Krzemienia” Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego – dla Marty Rudnickiej – za poetycki przeniesienie ornamentu krzemienia pasiastego na emalie i harmonię gry natury z techniką.

   Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych otrzymał Andrzej Wilk – za czystą, przemyślaną formę oraz perfekcyjne wykonanie przedmiotu, za doskonałe wkomponowanie struktury kamienia w formę pierścienia oraz za zastosowanie tytanu w nowej, niespotykanej formie wykończonej jubilerskim „sznytem”.

Wyróżnienie Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymali Joanna Jaworska i Jacek Maria Hohensee.

Wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych BWA w Sandomierzu otrzymał Andrzej Wilk.

Wyróżnienie Galerii Sztuki w Legnicy otrzymał Andrzej Wilk.

Wyróżnienie Galerii Yes z Poznania otrzymała Beata Ciesielska.

Wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego otrzymał Andrzej Wilk.

Wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska.

Wyróżnienie Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej otrzymali Paweł Galewski Wojciech Rygało.

   Oficjalne wręczenie nagród odbyło się w sobotę, 12 września br., w Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego w Sandomierzu. Niespotykana kreatywność autorów, którzy nadesłali swoje prace została nagrodzona licznymi wyróżnieniami, które świadczyły o bardzo wysokim poziomie tegorocznego konkursu. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

  Trzeci konkurs krzemienia pasiastego jeszcze bardziej wprowadził swój obraz i rysunek do świadomości odbiorców. Coraz częściej właśnie ten skarb Ziemi Sandomierskiej jest wskazywany jako „jedyny polski”, który reprezentuje, zdobi, staje się marką i synonimem optymizmu, prawdziwym kamieniem wyobraźni.

 

 

Wersja XML