Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

KRZEMIEŃ PASIASTY W MUZEUM BURSZTYNU W GDAŃSKU

W Muzeum Bursztynu w Gdańsku, 9 listopada br., odbył się wernisaż wystawy pt. „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu. Czterdzieści lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. To drugi po bursztynie, tak silnie kojarzony z Polską kamień ozdobny fascynujący artystów od czterech dekad.
Wystawa, która powstała w Sandomierzu - Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, przez prawie pół roku (do końca kwietnia 2013 roku) będzie gościła w Gdańsku - Światowej Stolicy Bursztynu. Jej organizatorami są: Bożena Ewa Wódz z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – opiekun zbiorów z krzemieniem pasiastym, Cezary Łutowicz z Gold & Silver Gallery – odkrywca krzemienia dla biżuterii i Mariusz Pajączkowski z Galerii Otwartej – kurator wystawy "Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii".


Odwiedzający Muzeum Bursztynu zobaczą zbiór, na który składają się obiekty z dwóch kolekcji. To wybór prac z jedynej na świecie muzealnej kolekcji biżuterii i obiektów sztuki z krzemieniem pasiastym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu (w sumie 36 prac 20 autorów z kolekcji liczącej ponad 200 prac wybitnych polskich artystów złotników zgromadzonych na przestrzeni lat 2001-2010) oraz wystawa, która powstała jako efekt I Festiwalu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu z jesieni 2011 roku pt. "Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii" (120 pozycji). Tym samym pokaz ten wpisuje się w obchody zorganizowane dla uczczenia 40-lecia zastosowania krzemienia we współczesnej biżuterii. Czterdziestu uczestników tym samym składa podziękowanie Cezaremu Łutowiczowi, którego uznaje się za odkrywcę tego minerału dla biżuterii.


Na czym polega wyjątkowość krzemienia pasiastego? Jest drugim, obok bursztynu, charakterystycznym dla Polski kamieniem ozdobnym. Najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w jedynym miejscu na świecie – ziemi sandomierskiej. W Sandomierzu zaś wytworzyła się tradycja obróbki tego minerału, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z ,,kamieniem optymizmu”. I dziś Sandomierz postrzegany jest jako ważny punkt na „złotniczej mapie” Polski.


Wieści o Sandomierzu i krzemieniu pasiastym rozchodzą się szybko. Na wernisażu w Gdańsku obecni byli m.in. Myron Jankiw Konsul Generalny Ukrainy , Jekaterina Szarkowa konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Jelena Wołgina dyrektor Rosyjskiego Centrum Kultury. Prawdopodobnie sandomierskie wystawy odwiedzą także Lwów i Moskwę. A niebawem w nadwiślańskim grodzi znowu będziemy gościli bursztyn, tym razem w realizacjach studentów gdańskiej Akademii sztuk Pięknych.

 

 

Wersja XML