Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Newark-on-Trent Podpisanie Aktu Partnerstwa Miast

Podpisanie Aktu Partnerstwa Miast fot.1.jpeg

Umowa o współpracy partnerskiej z Newark-on-Trent została podpisana przez obu burmistrzów - Marikę Tribe i Jerzego Borowskiego - w niedzielę, 10 września 2006 r., podczas wizyty delegacji z Sandomierza w Anglii. Partnerstwo Sandomierza i Newarku uzupełniło dotychczasowe z Emmendingen, z którym obydwa miasta mają podpisane umowy.
1 kwietnia 2007 r. po Mszy Świętej w sandomierskiej katedrze zebrani wyruszyli na zamek, gdzie w oprawie sandomierskich rycerzy odbyła się uroczystość podpisania Aktu Partnerstwa Miast między Sandomierzem a Newark-on-Trent. W okolicznościowych przemówieniach podkreślano wspólne tradycje walki o wolność w czasie II wojny światowej oraz kreślono możliwe obszary wspólnych działań. Powstały trójkąt miast partnerskich Emmendingen – Newark-on-Trent – Sandomierz jest oryginalnym przykładem współpracy miast w Europie. Dodatkowa obecność Ostroga wzmacnia rolę Sandomierza we współpracy miast na Starym Kontynencie.

Podpisanie Aktu Partnerstwa Miast fot.2.jpeg

W programie wizyty delegacji było zwiedzanie giełdy – Sandomierskiego Ogrodniczego Rynku Hurtowego S.A. Prezes Janusz Stasiak omówił specyfikę działalności firmy oraz przedstawił charakter rolnictwa sandomierskiego. Rezultatem spotkania była propozycja udziału giełdy z Sandomierza w odbywającym się jesienią Drink and Food Festival w Newark. Sandomierscy goście po spróbowaniu jabłek stwierdzili, że cieszyłyby się one dużym uznaniem w ich kraju.

Podpisanie Aktu Partnerstwa Miast fot.3.jpeg

Goście wzięli także udział w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym w sandomierskim zamku. Prezentowane na nim polskie zwyczaje świąteczne wzbudzały duże zainteresowanie, a kiedy jeszcze ks. kan. Krzysztof Rusiecki święcił wielkanocne wiktuały, Anglicy spostrzegli, że – jak sami mówili potem – „nie był to teatr albo inne przedstawienie, ale coś na serio”.

Podpisanie Aktu Partnerstwa Miast fot.4.jpeg

Podpisanie umowy partnerskiej zbiegło się z Niedzielą Palmową i procesją z Rynku do katedry. Pod figurą Matki Bożej zgromadziła się młodzież, mieszkańcy oraz sandomierscy goście z zagranicy. Na szczególną uwagę zwracała pani Marika Tribe, która przybyła w tradycyjnym, czerwonym stroju burmistrzów Newark-on-Trent. Pozostali byli burmistrzowie tego miasta włożyli przywiezione honorowe łańcuchy. Także burmistrz Sandomierza nałożył przynależny sprawowanemu urzędowi łańcuch, nie inaczej uczynił nadburmistrz Emmendingen. Procesja z palmami rozpoczęła się równo z uderzeniem zegara na wieży ratusza. Ksiądz biskup ordynariusz pobłogosławił przybyłych, po czym wszyscy w procesji udali się do katedry. Odśpiewana przez kleryków i chór seminaryjny Męka Pańska pozostanie na dłużej w pamięci gości. Po nabożeństwie chętnie wypowiadali się o podobieństwach i różnicach w obchodach Niedzieli Palmowej w swoich krajach. W liturgii część modlitwy wiernych, w tym prośba o opiekę nad miastami partnerskimi, była wygłoszona w językach obcych przez Boba Crowe’a z Newark-onTrent, Rolanda Mindera z Emmendingen i Tarasa Pustowita z Ostroga.

Wersja XML