Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Informacje ogólne Sandomierskie Centrum Kultury

Mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Sandomierz mogą korzystać z bogatej oferty imprez kulturalnych, które w głównej mierze realizuje: Sandomierskie Centrum Kultury.

Sandomierskie Centrum Kultury wraz z Urzędem Miejskim w Sandomierzu organizują miejskie wydarzenia kulturalne oraz opracowują różnorodne formy pracy przy współudziale przedszkoli, szkół, organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz instytucji artystycznych. W ramach SCK działają m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska”„Sandomierskie Studio Piosenki”, Grupa taneczna „PARADOX” oraz Zespół taneczny „SKILZ”. Ponadto przy samorządowej instytucji kultury działa również tzw. „Garaż muzyczny”, gdzie sandomierskie zespoły rockowe mogą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

W strukturze Sandomierskiego Centrum Kultury wyodrębniono Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej. OPAK jest placówką powołaną do tworzenia i upowszechniania kultury poprzez umożliwianie mieszkańcom Sandomierza uczestniczenia w życiu kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym. Ośrodek prowadzi pełną gamę zajęć zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Wśród nich znajdują się zajęcia taneczne, muzyczno-wokalne, teatralne, plastyczne, hobbystyczne, rekreacyjne a także specjalna oferta dla seniorów.

Przy Sandomierskim Centrum Kultury działa także kino „Starówka”. Poza filmami typowo komercyjnymi można zobaczyć wartościowe projekcje artystyczne oraz ekranowe adaptacje lektur szkolnych. Osoby, czerpiące przyjemności z oglądania ambitnego, niekomercyjnego kina, jak i pragnący rozwijać swoją wiedze o filmie mogą wstąpić do Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Krutka”. W sali kinowej odbywają się nie tylko seanse filmowe, ale również kameralne koncerty i mini recitale.

Ważną formacją muzyczną, której występy ubogacają liczne imprezy miejskie jest Sandomierska Orkiestra Dęta. Grupa działająca przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, powstała w lutym 2005 r. Zespół tworzą młodzi muzycy z sandomierskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, których połączyła wspólna pasja. Doskonalą swe umiejętności gry na instrumentach pod kierunkiem instruktorów, w podziale na sekcje: fletów, klarnetów, saksofonów, trąbek, puzonów, basów, sekcję wokalną oraz sekcję instrumentów perkusyjnych.

Niewątpliwie należy wspomnieć, iż w wielu wydarzeniach kulturalnych, turystycznych i promocyjnych Sandomierz jest wspierany przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która na terenie miasta funkcjonuje od 1994 roku. Zmiana warty honorowej na płycie Rynku Starego Miasta, pokazy szermierskie, łucznicze i kawaleryjskie dostarczają turystom oraz mieszkańcom nadwiślańskiego grody wiele wspaniałych i niezapomnianych wrażeń, które wiążą się z bardzo ciekawą historią miasta. Sandomierz może liczyć również na pomoc innych organizacji w tym społecznych, kombatanckich, związanych z nauką, dziedzictwem narodowym, kulturą, sportem, zdrowiem.

Najważniejsze imprezy cykliczne i wydarzenia kulturalne organizowane przez Urząd Miejski w Sandomierzu:

- „Festiwal Filmów NieZwykłych”

- Dni Sandomierza - Truskawkowa Niedziela

- Noc Świętojańska – „Wianki”

- „Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski”

- „Dookoła Wody Festival”

- Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”

- Festiwal Filmów Kryminalnych

- „Sandomierskie Wieczory Organowe”

- „Lato w Mieście”

- „Zima w Mieście”

- "Niepokorni - uczta z piosenką nieobojętną"

- „Zaduszki jazzowe"

 

 

Wersja XML