Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Krzemień pasiasty na Legnickim Festiwalu Srebra 2012

W salach Muzeum Miedzi w Legnicy (ul. Partyzantów 3) można było zobaczyć kolejną odsłonę jubileuszowej wystawy „CZTERDZIESTKA – 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. Towarzyszyła ona wyjątkowemu złotniczemu świętu, Legnickiemu Festiwalu Srebra 2012 (http://www.galeria.legnica.pl/nowa/srebro/pl/).

Wystawa to rezultat 1. Festiwalu Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu, który odbył się w Sandomierzu w 2011 z inicjatywy Cezarego Łutowicza i Mariusza Pajączkowskiego. Krzemień pasiasty jest, obok srebra i bursztynu, najbardziej charakterystycznym polskim surowcem jubilerskim, występującym endemicznie jedynie w okolicach Sandomierza.
Biżuterii towarzyszą pokazy naturalnych form krzemienia, rekonstrukcje przedmiotów pradziejowych, fotografie, obrazy i kolaże. Więcej informacji o wystawie możemy znaleźć w artykule informującym o wystawie „CZTERDZIESTKA” w Gdańsku: http://www.sandomierz.pl/index.php/pl/aktualnosci/art1280.html

11 maja br., odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy Zbigniew Kraska przedstawił gościom Jubilata, Cezarego Łutowicza, który 40 lat temu rozpoczął stosowanie tego kamienia w biżuterii. Cezary Łutowicz krótko opowiedział o drodze krzemienia z polnych sandomierskich dróg na salony europejskie i światowe, natomiast Mariusz Pajączkowski wyjaśnił, że tytuł „CZTERDZIESTKA” to zarówno 40 lat krzemienia w biżuterii, jak i czterdziestu autorów, którzy uczestniczą w projekcie. Podkreślono znaczenie współpracy inicjatorów wystawy z władzami Sandomierza – Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego oraz z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, miejscem, w którym znajduje się jedyna światowa kolekcja biżuterii i obiektów sztuki z tym kamieniem.

 Publiczność bardzo życzliwie i z niekłamanym zainteresowaniem uczestniczyła w wernisażu. Szczególnie liczne pytania padły ze strony licznych gości z Czech, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Spotkanie być może zaowocuje propozycjami kolejnych pokazów wystawy za granicą. Miło jest nam przy okazji poinformować, że właśnie w dniu wernisażu nadeszło oficjalne zaproszenie wystawy do Lipska: „CZTERDZIESTKA” będzie pokazana podczas Targów MIDORA w dniach 1-3 września 2012 roku.

Foto: Cezary Łutowicz, Mariusz Pajączkowski

 

 

Wersja XML