Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Atrakcje przyrodnicze

Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe nazywane też "Pieprzówkami" odsłaniają bardzo stare skały kambryjskie liczące 500 milionów lat. Jest to jedyne tego typu odsłonięcie w Europie. Na odcinku około 1 km w stromej, wysokiej miejscami na 60 m krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich, poprzecinane siecią spękań i dolinek denudacyjnych.

Większość obszaru pokrywa warstwa lessu.

Góry Pieprzowe są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Chronione są tu także zespoły roślinności stepowej takiej jak: wisienka karłowata, ostnica włosowata czy też przetacznik siwy. Jest to jedyne w Polsce miejsce występowania krwawnika szczecinolistnego. Osobliwością są skupiska 15 gatunków dzikiej róży, z których najrzadszą jest Rosa Wagae. Jest to także ewenement w skali europejskiej. W Pieprzówkach żyją również rzadkie gatunki owadów.

Góry Pieprzowe stanowią fantastyczny punkt widokowy. Rozciąga się z nich piękny widok na Sandomierską Starówkę. W kierunkach południowych na linii horyzontu rysuje się drzewostan Puszczy Sandomierskiej. Niekiedy podczas dobrej pogody z "Pieprzówek" można dostrzec obiekty w odległości nawet ok. 50 km. Najłatwiej do Pieprzówek dojść wałem wiślanym lub ulicą Błonie.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dot. wycieczek trekkingowych: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/trekking

Wąwóz Królowej Jadwigi

Brak opisu obrazka

Wąwóz lessowy o długości ok. 500 mi głębokości do 10 m. Wąwóz rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich.

Wzgórze Salve Regina

W południowo-zachodniej części Sandomierza, na osiedlu Krakówka znajduje się tajemnicze Wzgórze Salve Regina. Uwagę przyciąga wielkość i kształt obiektu. Jego średnica u podstawy wynosi około 40 m, przy wysokości wzniesienia ponad 11 m. Na szczycie wzgórza znajduje się figura z płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Figura wzniesiona została na pamiątkę Konfederacji Barskiej. Po stronie północnej monumentu widoczny jest wyryty w murawie półkolisty napis „SALVE REGINA”, który w myśl lokalnej tradycji jest od zawsze, co więcej – nigdy nie zarasta trawą. Ze wzgórzem tym wiąże się szereg podań i legend.

W świetle jednej z nich ma się tu znajdować kurhan grzebalny, usypany ponad stosem ciałopalnym (przypuszczalnie ze zwłokami założyciela osady) na wzór kopca Krakusa w Krakowie. Wedle kolejnej legendy, podczas najazdu Tatarów i wymordowania licznej grupy Dominikanów hodowany w klasztorze dominikańskim byk, wyrwał się i podjął pogoń za Tatarami, aby pomścić ich śmierć. Nie mogąc jednak ich dopaść, usypał kopytami ów kopiec, a następnie wyrył na jego szczycie wspomniany napis „Salve Regina”, czyli Witaj Królowo.

Park Piszczele

Brak opisu obrazka

Ważną atrakcją przyrodniczą Sandomierza jest odnowiony „Park Piszczele”, w którym zlokalizowano: ścieżki spacerowe i rowerowe, boiska trawiaste, boisko asfaltowe do gry w koszykówkę, altany i Zielone Centrum Kultury – na szczycie Polany Słonecznej, gdzie zimą uruchamiany jest mini wyciąg narciarski.

Data publikacji:
2016-05-04
Wersja XML