Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 7 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zwiedzaj Sandomierz z "Ojcem Mateuszem"

"Ojciec Mateusz" to polski serial telewizyjny w reżyserii Macieja Dejczera, Andrzeja Kostenki, Macieja Dutkiewicza, Wojciecha Nowaka i Filipa Zylbera realizowany od 2008 roku przez Krzysztofa Grabowskiego. Pilot serialu został wyemitowany 11 listopada 2008 roku w TVP1. Pierwsza seria "Ojca Mateusza" emitowana była od 7 grudnia 2008 do 22 lutego 2009 roku na antenie TVP1.
Główny bohater serialu „Ojciec Mateusz” rozwiązuje zagadki kryminalne. W tę postać wcielił się znany i niezwykle popularny serialowy aktor Artur Żmijewski. Ważną postacią serialową jest inspektor Orest Możejko, komendant miejscowej jednostki policji w którego postać wcielił się niezwykle popularny ostatnio - śpiewający aktor Piotr Polk, któremu towarzyszy Michał Piela serialowy Mieczysław Nocul. Rolę gospodyni o. Mateusza odgrywa świetna Kinga Preis.
Podczas realizacji planu zdjęciowego, serialowy bohater przemierza rowerem Rynek Starego Miasta, ukazując tym samym malownicze uliczki oraz urokliwe zaułki Sandomierza. Przepiękne, zabytkowe miasto jest naturalną scenografią powstającego właśnie serialu.
Filmowcy są zachwyceni niezwykła urodą Sandomierza oraz otwartością, sympatią i gościnnością, okazywaną na każdym kroku przez mieszkańców miasta.
   - Sandomierz, to przepiękne miasto, szczególnie rano. Mgły i pustki na ulicach robią niezwykłe wrażenie - zachwyca się Maciej Dejczer, reżyser pierwszych czterech, spośród 13 odcinków serialu. - Sandomierz jest jeszcze nie „ograny”, nie odkryty, nie wykorzystany przez serialowych filmowców. Atmosfera na planie jest wspaniała. Mam nadzieję, że powstanie tutaj bajkowy materiał zdjęciowy – przekonywał reżyser.
Kręcony w Sandomierzu serial to polska wersja słynnego włoskiego filmu „Don Matteo” o detektywie w sutannie, który pomaga policji w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Autorem zdjęć jest Jarosław  Żamojda oraz Adam Bajerski.
   - Sandomierz zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie – mówi serialowy ojciec Mateusz. - To miasto o ludzkim  wymiarze. Prześlicznie utrzymane. Przepiękne ulice i mili ludzie. Wszystkim polecam, żeby odwiedzali Sandomierz. To miasto z niezwykłym klimatem, niezwykłymi widokami. Powietrze jest tu zupełnie inne, niż w Warszawie – wyliczał serialowy ojciec Mateusz. – Zaletą Sandomierza jest to, że to miasto nie jest „zadeptane” przez turystów, co jest jego niewątpliwą zaletą – dodał Artur Żmijewski.    
Przy realizacji serialu w rolach statystów wcieliło się wielu mieszkańców Sandomierza. Dla zdecydowanej większości z nich, to pierwsza przygoda z filmem. "Ojciec Mateusz" bez wątpienia stał się sandomierskim przyjacielem.

Fot. Marzena Stokłosa oraz archiwum Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.

 

 

Pliki do pobrania:

PDFfolder_net_11.pdf rozmiar: 305.29 KiB (305,29KB)
PDFom_folder_01_net_1.pdf rozmiar: 269.41 KiB (269,41KB)

Wersja XML